Responsive Web Design (z anglického přizpůsobivý) je sofistikovaná moderní technika webového designu, který je od začátku tvořen tak, aby se přizpůsobil rozlišení obrazovky  mobilního zařízení na kterém je stránka prohlížena.

Jedná se o návrh grafiky, kdy se grafické prvky webu přizpůsobí na danou periferii, například na prohlížení v mobilu. Jedná se o přehledné a pohodlné zpřístupnění obsahu webu  uživateli bez ohledu na to, na jakém zařízení web „surfuje“.

Nejedná se přitom o pouhou optimalizaci webových stránek, jak ji běžně známe z mobilních zařízení (standardní přepínání mezi zobrazením klasickým a mobilním), ale o opravdu revoluční techologii tzv. Responsive Web Design, která vašim zákazníkům umožní pohodlné prohlížení webu.

Hlavním rozdílem oproti běžným mobilním verzím je to, že není nutno tvořit a spravovat dva weby, jeden pro běžné počítače a jeden pro mobilní zařízení. Web je tvořen pouze jedním layoutem, který se inteligentně přizpůsobuje cílovému zařízení a tento přístup umožňuje optimalizaci nejen pro chytré telefony, ale také pro tablety a elektronické čtečky knih. Důležitým faktorem je zde velikost obrazovky a rychlost připojení.

 

Obrázek 1: Ukázka responzivní (přizpůsobivé) html šablony pro klienta Gumex, s.r.o

Proč Responsive Web Design?
Výsledkem RWD je, že uživatelé na různých zařízeních mají přístup k jednotnému zdroji obsahu rozmístěným způsobem, že je snadné se v něm orientovat, procházet obsah a popřípadě nakupovat, bez nutnosti přibližování a horizontálního a vertikálního posunování (scrollování).

Vzhledem k tomu, že stále více lidí navštěvuje internetové stránky a nakupuje přes mobilní zařízení je Responsive WD nyní příležitostí, ale v blízké budoucnosti určitě nezbytností.