Certifikace zajistí vyšší prodeje

Razítko certifikováno

Na českém trhu existují desítky certifikátů, které zákazníkům e-shopů garantují úroveň zabezpečení či poskytovaných služeb. Shrneme ty nejdůležitější podle jejich vlivu na prodeje.

Certifikáty ovlivňující výběr e-shopu

V současnosti je hlavním certifikátem rozhodujícím o výběru e-shopu značka Ověřeno zákazníky od Heureka.cz, případně Garance nákupu. Pokud službu Heureka.cz používáte, získání odznaků zvýší počet návštěvníků webu.

Heureka ověřeno zákazníky garance

Odlišným typem je SSL certifikát, jehož zavedení začíná být pro e-shopy klíčové. Pro Google je existence šifrovaného spojení jedním z parametrů SEO, existence zabezpečeného spojení tedy ovlivňuje pozice ve výsledcích vyhledávání. V nejbližších dnech rovněž proběhne aktualizace Google Chrome na verzi 56, která začne na nezabezpečené e-shopy uživatele upozorňovat.

Certifikáty posilující důvěryhodnost e-shopu

Většina e-shopů se může stát držiteli certifikátů APEK, ať už Certifikovaný obchod, Certifikát kvality či Kodex terminologie lhůt dodání, popřípadě certifikátu od jiného vydavatele, například dTest obchodní podmínky. Přímý vliv na konverzi je spíše menší, nicméně certifikáty se mohou stát konkurenční výhodou, bude-li se zákazník rozhodovat mezi více srovnatelnými nabídkami. Uvedení e-shopu v seznamu certifikovaných může rovněž přivést nové návštěvníky.

Velmi přínosné jsou certifikace specializovaných obchodů, u nichž existuje zvýšené riziko při nákupu zákazníka. Může jít například o certifikát Puncovního úřadu u prodejců šperků, certifikát potvrzující členství v Asociaci cestovních kanceláří Česká republiky či různé typy pojištění.

Puncovní účad ACCKA

Značnou výhodou jsou dále získaná ocenění, například Shop roku.

Certifikáty ovlivňující nákup konkrétního produktu

Ocenění, certifikace či záruky konkrétních produktů mají na konverzi vysoký vliv, proto je doporučujeme přehledně uvádět v detailu produktu. Může jít například o značku Český výrobek, Česká kvalita, Bezpečná a kvalitní značka, Certifikát pravosti a jiné.

Pokud produkt žádné ocenění neobdržel, je možné jej v rámci e-shopu zavést obdobně, jako Alza.cz garantuje spolehlivost.

Alza hodnocení spolehlivosti

Doporučujeme vždy pátrat po informacích, zda nabízený produkt získal některé ocenění či zda jej případně může získat.